Wraki przy drogach i na parkingach. Da się je usunąć?
Wraki i opuszczone samochody, to częsty widok na ulicach i parkingach. Wrastają w ziemię, zatapiają się w asfalcie, zagrażają środowisku, nie dodają uroku miejscu, no i niepotrzebnie zajmują miejsca parkingowe.
Taki “rodzynek zaległ” przed kilkoma miesiącami na miejscu postojowym przy ul. Wróblewskiego w Oświęcimiu. Czy i jak można legalnie usunąć niechciany samochód, na dodatek bez tablic rejestracyjnych? Jest to możliwe.
Usunięcie porzuconego samochodu z miejsca postoju może okazać się trudne, ale jest możliwe. Z pomocą przychodzi “Prawo o ruchu drogowym”.
– Usunięcie pojazdu na podstawie art. 50a Prawo o ruchu drogowym – usuwanie pojazdów bez tablic rejestracyjnych lub nieużywanych, z terenu Oświęcimia, zajmuje się Urząd Miasta, a dokładnie Straż Miejska – informuje Małgorzata Jurecka, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu. – W związku z powyższym takie zgłoszenia należy kierować bezpośrednio do nich. Odbywa się to na koszt właściciela pojazdu. Takie samochody są umieszczane na parkingu strzeżonym – dodaje.
Samochód usunięty w takich okolicznościach oraz nieodebrany na wezwanie gminy przez uprawnioną osobę w terminie 6. miesięcy od dnia usunięcia, uznaje się za porzucony z zamiarem wyzbycia się. Po upływie tego okresu, z mocy ustawy taki pojazd przechodzi na własność gminy. Staje się własnością gminy również wtedy, jeżeli w ciągu pół roku nie zostanie ustalona osoba uprawniona do jego odbioru.
Usunięcie wraku, a potem opłata za parking depozytowy, to niemały koszt dla właściciele. Oprócz tego musi liczyć się z mandatem. Zwykle jest to grzywna za zaśmiecanie miejsca publicznego. Do tego dochodzi kara za brak ubezpieczenia OC i grzywna za brak usunięcia wraku.