Małopolska Noc Naukowców również w Oświęcimiu
Małopolska Noc Naukowców, to stały punkt w kalendarzu najpopularniejszych wydarzeń naukowych regionu, a nawet i imprez krajowych. Odbywa się tradycyjnie w ostatni piątek września, (w tym roku będzie to 27 września), w wielu miejscach Małopolski, w tym także w Oświęcimiu. Zapisy ruszają 19 września 2024 r. o godz .9.00.
– Wydarzenie przybliża w przystępny sposób osiągnięcia naukowe oraz inspiruje młodych ludzi do podjęcia kariery naukowej – informują pomysłodawcy. Przedsięwzięcie organizowane jest przez uczelnie wyższe, instytuty naukowe, firmy posiadające działy badawczo-rozwojowe, biblioteki, muzea i wiele innych, a jego Koordynatorem jest Województwo Małopolskie.
– Wydarzenie jest dostępne dla każdego bez względu na wiek i ma na celu przede wszystkim pokazanie uczestnikom jak bardzo interesująca jest praca naukowców i jak fascynujący są to ludzie – informują organizatorzy. – Poprzez zabawę, przystępny ale i zrozumiały dla każdego sposób, chcemy pokazać, że nauka to wszystko co nas otacza, a naukowcy w swoich laboratoriach codziennie pracują nad tym, aby nasze życie było lepsze, łatwiejsze i bardziej nowoczesne – dodają.
W przygotowanie i organizację wydarzeń w ramach Nocy Naukowców zaangażowanych jest co roku ok. 2 tys. naukowców, studentów i pracowników małopolskich instytucji. W 2023 r. w Małopolskiej Nocy Naukowców wzięło udział ok 65 tys. osób. Pewnie podobnie, jeśli nie więcej, będzie i w tym roku. Bo i program bogaty i różnorodny m.in. Krakowie, Wadowicach, Krzeszowicach, Tarnowie i Oświęcimiu.
W stolicy powiatu oświęcimskiego na Noc Naukowców zaprasza Małopolska Uczelnia Państwowa im. rotmistrza Witolda Pileckiego, przy ul. Kolbego 8.
Zaplanowano 11 różnego rodzaju atrakcji:
- Gra ekonomiczna „Australijskie diamenty”,
- Zamiast leczyć – zapobiegaj chorobom układu krążenia,
- Ocena sprawności fizycznej dla osób 60+ oraz pomiar analizy składu ciała,
- Zdrowy styl życia ŁĄCZY POKOLENIA!
- Kłujesz-ratujesz, bandażujesz – nie żartujesz,
- Doświadczenia chemiczno-fizyczne ilustrujące zjawiska zachodzące w otoczeniu dziecka,
- Zróbmy sobie lapbooka o pomiarze czasu – zajęcia matematyczno-plastyczne,
- Zabawa w orkiestrę z dyrygentem,
- Sztuczna inteligencja – wyzwania współczesnych technologii,
- Tajemnice gniazdka elektrycznego – czy energia elektryczna napędza świat?
- Wykorzystanie kalkulatorów graficznych.
Większość wydarzeń jest otwarta, a co najlepsze – wszystkie są bezpłatne!
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w salach wykładowych i w laboratoriach, na wydarzenia w Państwowej Uczelni Państwowej im. rotmistrza Witolda Pileckiego, wymagana jest wcześniejsza rejestracja.
Więcej informacji o sposobie rejestracji można znaleźć przy wybranych wydarzeniach na stronie: www.nocnaukowcow.malopolska.pl/wydarzenia/