Henryk Lehnert – oświęcimski filmowiec z Księgi Rekordów Guinnessa, projekcja filmu Rekordzista w OCK 2026
Henryk Lehnert – oświęcimski filmowiec z Księgi Rekordów Guinnessa, projekcja filmu Rekordzista w OCK | foto: Artur Grzegorzek | Biskupin 2003 r.

388 filmów, 406 nagród i wpis do Księgi Rekordów Guinnessa. Film o Henryku Lehnertcie w OCK

Czas czytania: około 2 minut

Człowiek który przez 40 lat nie rozstawał się z kamerą – i trafił do Księgi Rekordów Guinnessa. 20 maja w Oświęcimskim Centrum Kultury można go poznać na nowo. Wstęp wolny.

Projekcja z 1998 roku – wciąż aktualna

W środę, 20 maja 2026 roku o godzinie 17:00 w Oświęcimskim Centrum Kultury odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego „Rekordzista” z 1998 roku, zrealizowanego przez Waldemara Karwata dla Programu 1 Telewizji Polskiej. Wydarzenie wpisuje się w tegoroczne obchody Roku Henryka Lehnerta w Oświęcimiu.

Kim był Henryk Lehnert?

Henryk Lehnert (1934–2006) to jeden z najbardziej utytułowanych amatorskich filmowców w historii polskiego kina nieprofesjonalnego. Przez 40 lat zrealizował 388 filmów, które prezentowane na 293 przeglądach, konkursach i festiwalach w Polsce i za granicą zdobyły łącznie 406 nagród. Jego filmy trafiły do 24 krajów Europy, a także do Kanady, USA, Australii, Iranu i Japonii.

W 1997 roku został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa za największą liczbę zrealizowanych filmów i zdobytych nagród filmowych. Działał w Amatorskim Klubie Filmowym „Chemik” przy Oświęcimskim Centrum Kultury.

Za swoją twórczość otrzymał m.in. złoty medal UNICA – Międzynarodowej Unii Kina, Nagrodę Ministra Kultury, Medal Miasta Oświęcim i złotą odznakę Federacji Niezależnych Twórców Filmowych w Polsce. 27 września 2000 roku Rada Miasta Oświęcim nadała mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Oświęcim.

W styczniu 2026 roku, podczas 22. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Nieprofesjonalnych „Kochać człowieka”, festiwal otrzymał imię Henryka Lehnerta.

Wstęp wolny.

Źródło: Oświęcimskie Centrum Kultury

KATEGORIE
TAGI
Podziel się tym