
Zielone Tarasy z Oświęcimia nominowane w konkursie Top Inwestycje 2026
Oświęcimskie Zielone Tarasy zostały nominowane w konkursie Top Inwestycje 2026 organizowanym przez Portal Samorządowy. W głosowaniu rywalizują z projektami z największych polskich miast.
Nominacja w ogólnopolskim konkursie
Zielone Tarasy w Oświęcimiu znalazły się w gronie 25 inwestycji nominowanych w konkursie Top Inwestycje 2026. Wyróżniane są w nim przedsięwzięcia samorządowe, które w widoczny sposób zmieniają przestrzeń miejską i wpływają na komfort życia mieszkańców.
Wśród nominowanych projektów znalazły się inwestycje z największych polskich miast, m.in. z Krakowa, Warszawy, Gdańska czy Białegostoku. W tym gronie znalazło się również przedsięwzięcie z Oświęcimia.
– To duże wyróżnienie znaleźć się wśród inwestycji z największych miast – podkreśla prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut. Jak zaznacza, Zielone Tarasy łączą funkcję parkingu z przestrzenią rekreacyjną i miejscem spotkań mieszkańców.
Trwa głosowanie internautów
O zwycięstwie w konkursie zdecydują także internauci. Głosowanie trwa do 7 kwietnia do godziny 10. Inwestycja, która zdobędzie najwięcej głosów, otrzyma nagrodę specjalną.
Głos można oddać na stronie portalu samorządowego [tutaj].
Zielona przestrzeń nad Sołą
Inwestycja powstała przy ulicy Berka Joselewicza, w rejonie bulwarów nad Sołą. Na dachu podziemnego parkingu utworzono zielone tarasy z alejkami spacerowymi, ławkami oraz miejscami do wypoczynku.
Podczas wydarzeń plenerowych przestrzeń pełni również funkcję naturalnej widowni. Całość uzupełniają nasadzenia roślin, elementy małej architektury oraz oświetlenie podkreślające charakter miejsca po zmroku.
Parking i nowa przestrzeń dla mieszkańców
W dwukondygnacyjnym obiekcie przygotowano 142 miejsca parkingowe. Budynek wyposażono w windę, toalety oraz miejsca dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Znajdują się tam również stanowiska do ładowania samochodów hybrydowych i elektrycznych.
Realizacja inwestycji uporządkowała także układ komunikacyjny w rejonie Starego Miasta.
Miejsce wydarzeń nad Sołą
Bulwary nad Sołą ponownie będą miejscem miejskich wydarzeń. W tym roku zaplanowano tam dwa duże spotkania dla mieszkańców – pierwsze w czerwcu, a drugie pod koniec sierpnia.
Zielone tarasy oraz naturalna widownia na skarpie mają stać się scenerią koncertów i letnich wydarzeń organizowanych nad rzeką.
Źródło: Urząd Miasta w Oświęcimiu
