Ponad sto “kopciuchów” do pilnej wymiany. Będą kontrole i kary grzywny
Zdjęcie przykładowe. Źródło: freepik.com

Ponad sto “kopciuchów” do pilnej wymiany. Będą kontrole i kary grzywny

W Oświęcimiu znacznie spadła liczba pieców pozaklasowych. Jeszcze pięć lat temu było ich blisko tysiąc. Dzisiaj są już tylko w 112 budynkach. Miasto zapowiada bardziej restrykcyjne podejście do tych, którzy ociągają się z ich wymianą.

Tym bardziej, że w Oświęcimiu zgodnie z prawem lokalnym i obowiązującymi w Małopolsce przepisami używanie kotłów pozaklasowych jest zabronione. Od października strażnicy miejscy wspólnie z pracownikami Wydziału Ochrony Środowiska będą prowadzili kontrole posesji. Za nieprzestrzeganie przepisów grozi kara grzywny w wysokości do 5 tys. zł.

– Od 2019 roku prowadzimy intensywne działania antysmogowe, zachęcamy do wymiany starych kotłów, licząc że do 2030 roku odejdziemy od węgla. Widać już efekty, zmniejsza się liczba nieekologicznych urządzeń grzewczych. Udało się nam zejść z prawie tysiąca „kopciuchów” do ponad stu – mówi prezydent Janusz Chwierut.

Oświęcimianie, którzy ogrzewają swoje domy piecami pozaklasowymi powinni to jak najszybciej zmienić. Prezydent zapowiada kontrole posesji.

– Wspólne patrole straży i urzędników sprawdzą piece, którymi są ogrzewane domy. Kontrole obejmą też posesje, w których obok „kopciuchów” jest inna ekologiczna instalacja. Apeluję o zastosowanie się do obowiązującego prawa, jest to już ostatnia szansa. Kolejnym krokiem będą sankcje wobec osób uchylających się od tego obowiązku, mogą być one dotkliwe, nawet do 5 tys. zł. Chodzi nam o to, aby wszyscy odczuli zmianę jakości powietrza – podkreśla. Przypomina też, że w myśl obowiązującej uchwały Rady Miasta takie ogrzewania powinny zostać zlikwidowane już prawie dwa lata temu. Od maja tego roku ich używania zakazuje uchwała Sejmiku Województwa Małopolskiego.

Mieszkańcy nie są pozostawieni sami sobie. Miasto stosuje system dopłat do wymiany pieców z budżetu miasta.

– Zaangażowaliśmy się też w program Czyste Powietrze, który oferuje pieniądze na docieplenie czy uszczelnienie budynku – przypomina.  – Osoby zainteresowane mogą pozyskać znaczne pieniądze, w przypadku osób mniej zamożnych oferujemy nawet do 90 proc. wartości inwestycji, zachęcam więc do skorzystania z takiej możliwości – dodaje.

W mieście działa też lokalny program osłonowy, który pozwala zrekompensować osobom o niskich dochodach zwiększenie kosztów ogrzewania z powodu wymiany „kopciucha” na nowe źródło grzewcze.
Więcej informacji o dotacjach można uzyskać w Wydziale Ochrony Środowiska lub pod nr tel. 33 842 91 82.

W Urzędzie Miasta Oświęcim działa Punkt konsultacyjno – informacyjny programu Czyste Powietrze. Udzielane dofinansowanie obejmuje obok wymiany pieców również termomodernizację budynku. Obsługa mieszkańców odbywa się dwa razy w tygodniu w każdy wtorek w godzinach od 11.00 do 16.00 oraz w każdy czwartek w godzinach od 8.00 do 13.00, po wcześniejszym telefonicznym ustaleniu terminu wizyty pod nr telefonu 503 572 966 lub 33 842 91 82.

Źródło: UM Oświęcim

KATEGORIE
TAGI
Podziel się tym