Statuetka "Zasłużony dla Gminy Oświęcim" | foto: Gmina Oświęcim

12 mieszkańców odebrało tytuł „Zasłużony dla Gminy Oświęcim”. Uroczysta sesja w Grojcu

Czas czytania: około 5 minut

Dwunastu mieszkańców odebrało tytuł „Zasłużony dla Gminy Oświęcim” podczas uroczystej sesji Rady Gminy, która odbyła się 25 marca 2026 roku w Domu Ludowym w Grojcu. Wyróżnienia wręczyli wójt gminy Mirosław Smolarek oraz przewodniczący Rady Gminy Adam Nowotarski.

Uroczystość w Domu Ludowym w Grojcu

Sesja miała podniosły charakter, ale nie brakowało też momentów wzruszenia. W sali widowiskowej Domu Ludowego w Grojcu zebrały się rodziny wyróżnionych, przedstawiciele organizacji społecznych oraz mieszkańcy gminy. Wprowadzeniem do uroczystości był występ Emilii Cichy, która rozpoczęła spotkanie muzycznym akcentem.

Po części artystycznej przyszedł czas na wręczenie odznaczeń osobom, które przez wiele lat działały na rzecz lokalnej społeczności. Wśród nagrodzonych znaleźli się społecznicy, strażacy ochotnicy, samorządowcy oraz osoby zaangażowane w rozwój sportu i życia społecznego w sołectwach gminy Oświęcim.

Za wieloletnią pracę społeczną i zaangażowanie

Tytuł „Zasłużony dla Gminy Oświęcim” przyznawany jest osobom, które w szczególny sposób przyczyniły się do rozwoju lokalnej wspólnoty. W tym roku wyróżniono między innymi osoby od lat związane z Ochotniczymi Strażami Pożarnymi, działalnością społeczną oraz inicjatywami na rzecz mieszkańców.

Wśród laureatów znaleźli się:

  • Bronisław Borowczyk – wieloletni druh Ochotniczej Straży Pożarnej w Porębie Wielkiej, zaangażowany w działania ratownicze oraz rozwój infrastruktury jednostki.
  • Józef Chowaniec – działacz społeczny i sportowy, od lat wspierający działalność OSP, klubu sportowego oraz lokalnych inicjatyw.
  • Stanisław Dziedzic – były sołtys Włosienicy i radny gminy, zaangażowany w rozwój infrastruktury i działania samorządowe.
  • Mieczysław Gruszczyński – strażak ochotnik i działacz społeczny, aktywnie uczestniczący w organizacji wydarzeń lokalnych.
  • Marian Klaja – wieloletni członek OSP w Porębie Wielkiej, zaangażowany w rozwój młodzieżowych drużyn pożarniczych.
  • Zbigniew Krzemień – samorządowiec i działacz społeczny z Brzezinki, związany z realizacją ważnych inwestycji lokalnych.
  • Mirosław Nasienniak – społecznik z Broszkowic, aktywnie uczestniczący w działaniach na rzecz mieszkańców i organizacji lokalnych.
  • Marek Nowotarski – wieloletni działacz OSP i członek rady sołeckiej w Dworach Drugich.
  • Marian Pawełczyk – strażak ochotnik i organizator działań pomocowych podczas powodzi i innych sytuacji kryzysowych.
  • Janina Poleńska – wieloletni pracownik Urzędu Gminy Oświęcim, znana z zaangażowania w pomoc mieszkańcom.
  • Zbigniew Przybyła – działacz sportowy i społeczny związany z klubem LKS Zaborzanka.
  • Emilia Turza – była radna gminy, aktywnie wspierająca rozwój infrastruktury i inicjatyw społecznych w Broszkowicach.

Każda z tych osób przez lata budowała lokalną wspólnotę poprzez codzienną pracę, często wykonywaną społecznie i bez rozgłosu.

“Zasłużeni dla Gminy Oświęcim” | foto: Gmina Oświęcim

Tradycja wyróżniania lokalnych społeczników

W gminie Oświęcim od lat przywiązuje się dużą wagę do doceniania mieszkańców, którzy angażują się w życie lokalnej społeczności. Tytuł „Zasłużony dla Gminy Oświęcim” to forma podziękowania za działania podejmowane w sołectwach, szkołach, jednostkach OSP czy organizacjach społecznych.

Samorząd podkreśla, że to właśnie tacy ludzie tworzą fundament lokalnej wspólnoty. Dzięki ich pracy możliwe jest organizowanie wydarzeń, rozwijanie infrastruktury i budowanie relacji między mieszkańcami.

Na zakończenie uroczystości wójt oraz przewodniczący rady gminy złożyli wyróżnionym gratulacje i podziękowania za wieloletnią działalność społeczną. W sali słychać było długie brawa, a wielu mieszkańców podchodziło do laureatów, by osobiście pogratulować im wyróżnienia.

Źródło: Gmina Oświęcim

KATEGORIE
TAGI
Podziel się tym